מטריקס זה כאן

אפילו רייצ'ל מבלייד ראנר לא ידעה שהיא כזאת, אז מה אם כולנו רק יצורים וירטואליים, פרי דמיונם של דורות עתידיים שעורכים סימולציות על ההיסטוריה האנושית? ד"ר ניק בוסטרום, פילוסוף מאוניברסיטת ייל, מתעקש שזו לא הזייה ולארה קרופט אכן אחותנו

 

 • הכתבה פורסמה ב-17 לנובמבר 2002 במעריב-אונליין והועלמה באורח פלא מארכיון מעריב ברשת ("הסוכנים" לקחו?), אז הנה היא לפניכם בשנית, לכבוד צאתו של "מטריקס רילודד".

 

משחר האנושות עוסקים בני האדם בשאלה מה זה היקום הזה ולמה אנחנו כאן. רובנו מכנים בשם "מציאות" רק מה שאנחנו מסוגלים לחוש בעזרת חושינו ולהבין בעזרת מוחנו ולכל השאר אנו מתייחסים כמיתוס או קשקוש ומאמינים שהמדע יוכל להסביר הכל יום אחד. אז הנה יום אחד, המדע – או במקרה שלנו, ד"ר ניק בוסטרום, פילוסוף מאוניברסיטת ייל, החוקר את תורת ההסתברות- בא וטוען שכל המציאות הזו שלכם, היא למעשה סימולציה ממוחשבת שהריצו בני בניכם, וכל החורים המטרידים במרקם המציאות, הם רק באגים במחשבי העל העתידיים.

 

כשקראתי את זה לראשונה באינטרנט פרצתי בצחוק עז ותהיתי מה עוד ימציא לנו הניו אייג' במסווה טכנולוגי, אך לאחר שיחה טרנס אטלנטית עם ד"ר בוסטרום, הפכתי מציניקנית לפראנואידית. מה אם קיאנו ריבס צודק וכולנו לכודים במטריקס? ד"ר ניק בוסטרום הוא מדען קלאסי ששם קצוץ על הניו אייג' והדתות למיניהן. הטיעון שלו מתבסס על תורת ההסתברות ועל לוגיקה צרופה שקשה להוכיחה אך גם לא ניתן לסתור אותה.

 

אלוהים כמחשב על

 

בחמישים השנה האחרונות בצענו קפיצות טכנולוגיות מרשימות בתחום המחשוב והגענו למחוזות שסופרי המדע הבדיוני של תחילת המאה ה-20 לא העזו לדמיין. כיום אנחנו מפנטזים על מחשבי על שמכילים תודעות ויכולת למודעות עצמית, מתנהגים כמו המוח וכח החישוב שלהם עצום מכפי שנוכל לתאר. עדיין אין לנו את הטכנולוגיות ליצור מחשבים כאלו, אך חוקרים בתחומי המדע מסוגלים כבר להוכיח תאורטית את אפשרות ההתפתחות לכיוונים של מחשב בעל מערכת עצבית המבוסס על חומר אטומי כלשהו, ננטכנולוגיה מולקולרית או קוונטים.

 

חוקרים אלו מעריכים שאנו מסוגלים ליכולות הללו תוך כמה עשורים בלבד, אך גם אם נניח שהם טועים, האנושות נמצאת עם הפנים קדימה ותגיע בסופו של דבר לגילוי טכנולוגיות שיאפשרו זאת תוך מאות או אלפי שנים. לד"ר בוסטרום זה לא משנה מתי זה יקרה, כחוקר הסתברויות הוא מעריך שאם הגזע האנושי לא ייכחד בטרם יבשיל מבחינה טכנולוגית, הוא יגיע בהכרח לסוג כזה של בשלות, מתישהו. ואז, מה? כשצאצאינו יגלו כבר את כל חוקי היקום ויהיו רווים בהמצאות טכנולוגיות, כשיעמדו לרשותם מחשבי על בעלי כח חישוב בלתי נתפש במושגינו אנו, מה הם יעשו עם כל זאת?

 

בוסטרום חושב שצאצינו המשועממים ינצלו כח חישוב זה להרצת סימולציות של ההיסטוריה האנושית וחיי אבותיהם, שזה אנחנו. העניין האנושי בסימולציות נהיר לנו שכן אנו כבר מתאמצים מאד לפתח טכנולוגיות מוחשיות של מציאות מדומה ומשחקי מחשב שבוראים עולמות. בעידן פוסט אנושי מתקדם כל כך, ייתכן אף שבני האנוש הכניסו את הטכנולוגיות לתוך גופם, האריכו את חייהם ושדרגו את מוחם בעזרת טכנולוגיה, וכשעומד לרשותם כח מחשוב עצום שכזה ודמיון בלתי מוגבל, סביר להניח שחלק מהעניין שלהם בחיים הוא להריץ אלטרנטיבות להיסטוריה האנושית.

 

"מצב טכנולוגי מתקדם שכזה, יאפשר לנו להכפיף פלנטות שלמות לחוקים ממוחשבים" מציע בוסטרום, "למחשבי העתיד יהיה מספיק כוח חישוב כדי לעקוב אחרי מצבי תודעה מתחלפים במוחנו כל הזמן, לצפות את מחשבותינו ולארגן את המציאות בהתאם. להחזיר את הזמן קצת אחורה ולתפור את פתרון הבעיה, להיות מעל הממדים של מרחב וזמן שאנחנו מכירים, בעצם לשחק באלוהים". אז אולי אלוהים הוא רק מחשב על שעוסק בבימוי ועריכה? והשטן הוא פשוט סוג של וירוס מחשב?

 

"ההנחה שלי היא שיש מחשב-אב, או אולי ארבעה כאלה (האם אלו הם 'ארבעת האבות'? – כ.ו), שחלק קטן מכוח החישוב שלהם מסוגל להדמות את ההיסטוריה המנטלית של המין האנושי כולו" קובע בוסטרום. העולם ה"אמיתי" מציץ אלינו לפעמים בחלומות או במצבים כמו דזה-וו', כי גם מחשבי על נשחקים קצת ואז המציאות נראית לרגע כמעורערת, מי יודע.

 

לנון ואלביס מתכנתים גורלות

 

נראה שבוסטרום מפרש את תאורית ריבוי העולמות כמספר סימולציות מחשב שרצות במקביל. מספר הסימולציות שכל ציבילזציה כזו יכולה להריץ יהיה גדול, ולטענת בוסטרום, ייתכן מאד שאנו בעצם חיים סימולציה כזו במקום את ההיסטוריה שלנו. אבל אנחנו יצורים כל כך מורכבים ומופלאים, זה לא ייתכן! אני כבר שומעת אתכם צועקים ולכן ממהרת להזכיר לכם את הסרט "בלייד ראנר".

 

רייצ'ל חשבה שהיא בת אנוש וגם כשנחשפה בפניה העובדה הגמורה שהיא אנדרואידית, שכל מה שהיא יודעת על עצמה תוכנת על ידי מישהו אחר, היא לא היתה מסוגלת לתפוס כיצד הזכרונות שבמוחה אינם באמת שלה, אינם ממשיים. בהנחה שלטכנולוגיה העתידית יש את הכלים ליצור את כל מה שאתם, איך תדעו בוודאות שאתם לא רייצ'ל או לארה קרופט, דמות במשחק של מישהו אחר? רבבות בני אדם משחקים "ציבילזציות" או "סים סיטי", אז תארו לכם שאותם עולמות שהם בוראים, הופכים מודעים לעצמם, רק מפני שהטכנולוגיה מאפשרת זאת. איך תדעו בוודאות שאתם לא דיירים בעיר דמיונית שכזו?

 

סרטים כמו "אקסיזטנז", "הקומה ה-13" ו"המטריקס" עסקו באפשרות זו ולדעת בוסטרום, לא מן הנמנע שלסימולציה יש אינטרס לדמות למציאות ולהקנות לשחקניה תודעה, במידה שתאפשר להם חשד ופריצה של גבולות המשחק. "המקרה של המטריקס שונה" מסביר בוסטרום, "שם האנשים הם עדיין ביולוגיים, צפים בתיבות. אנחנו, כלל הנראה, חסרי גוף לגמרי, ישויות וירטואליות עם תחושה של חומר, כי החושים שלנו מותאמים לסימולציה".

 

זוכרים את סיפון ההולוגרמות (holodeck) בסדרה סטאר-טרק, שם נהגו חברי הצוות לבוא ולבקש כמה שעות של סימולציה כמיטב הדמיון לצרכי בידור והתרגעות? הזונה מהבאר בתקופת המערב הפרוע שסותרת לקפטן פיקארד על כי לא בא אליה כבר שבועיים, לא מודעת לכך שהיא דמות בסימולציה ושלקפטן יש ספינה לנהל בעולם אחר. האם גם בינינו נמצאים בני אדם שבאים להשתעשע איתנו עד שנמאס להם והם עושים "אתחל" למחשביהם?

 

רובין הנסון, חוקר בתחום הפילוסופיה של המדעים מאוניברסיטת ג'ורג' מייסון בארה"ב, המאמין בתיאוריית הסימולציה של בוסטרום, פרסם מאמר אקדמי במגזין נחשב, המעלה השערות על מהות החיים בסימולציה כזו. לדעתו, ייתכן שאנשים "אמיתיים" מהעתיד משחקים עמנו ומצויים בינינו, ואם כך הדבר, רוב הסיכויים שהם יתבלטו כמפורסמים בתחומים פוליטיים או אמנותיים, כדי להפיג את מיטב ההנאה מהסימולציה. כדי להאריך את תוחלת חייכם, ממליץ הנסון להקיף את עצמכם במפורסמים ולשעשע אותם כדי שלא ישתעממו ויורידו את המסך על עולמכם באחת.

 

לפי התיאוריה הזו, ייתכן שעשרות הנשיאים שנרצחו בשיא ימיהם, ודמויות כמו ג'ון לנון, אלביס, ג'ים מוריסון או מרילין מונרו, הם אנשים מהעתיד שהתארחו בסימולציה שלנו ו"חתכו" מוקדם הביתה בצורה דרמטית, ועתה הם צופים מלמעלה ונהנים מהתשומי, תוך שהם אוחזים את גורלכם בכף ידם. הנסון טוען כי במצב כזה, הצורה היחידה להשפיע על המציאות היא לנשוא חן בעיני מפעיל הסימולציה.

 

ועכשיו, נראה אתכם חוזרים לשגרה

 

אז תגידי, מרילין, מה ה-fetish שלך לגבי כל השאהידים המתפוצצים האלה, חלאס, תעשי restart. או במילים אחרות: של מי הצאצא הפסיכי שיצר לנו את הסימולציה הספציפית הזאת? "יש כל מני אנשים והם מריצים מה שבא להם" בוסטרום מנסה להשיב. "אולי זה ניסוי אינטלקטואלי בטבע האנושי או ביצר הרס עצמי, למען המדע או למען האושר, ואולי זה רק עולם אחד מבין אינספור עולמות".

 

הידיעה שייתכן מאד כי הוא חי בסימולציה ממוחשבת לא משנה את חיי היומיום של בוסטרום. לכאורה נראה שאנשים המודעים לכך שזה "רק משחק" יטו להתנהגות אלימה ופרועה יותר, יפסיקו לדאוג לרווחת אחרים ויחיו למען ההווה בלבד, אך בוסטרום מתחמק מפסיקה בסוגיה האתית הזו. "הידיעה לא עוזרת לנו לשפר את איכות חיינו אז עלינו פשוט להמשיך כמו שזה ולדעת להתבונן בעצמנו ובחיינו" הוא מציע. "אני לא חושב שזה נכון לשנות משהו בחיינו, כי חוסר הוודאות כה גדול שעדיף להמשיך בשגרת חיינו".

 

גם כשנדע בוודאות שחיינו הם מציאות מדומה, בוסטרום צופה שהדבר לא ישנה את המין האנושי ושמהר מאד כולם יחזרו לשגרה. "האמת היא משהו שמתרגלים אליו מהר" הוא אומר. "אנשים מתייחסים היום כמובן מאליו לאמיתות שפעם היו בגדר הלם, כמו הרעיון שהתפתחנו מקופים או שכדור הארץ עגול ומסתובב סביב השמש". תיאוריית הסימולציה של בוסטרום פורסמה כמאמר אקדמי ברבעון "פילוסופיה היום" בתחילת 2003 והמעונינים יכולים לקרוא את עבודתו ועבודות ההמשך של עמיתיו בנושא באתרו האישי.

 

ועכשיו, לכו לישון, המוח שלכם זקוק לאתחול. צאצאיכם המתוחכמים ומחשבי העל שלהם משתעשעים מהפרדוקס שאתם יודעים על הסימולציה אך לא מאמינים שזה נכון. לפעמים האמת היא השקר הטוב ביותר והמציאות פרועה יותר מכל סימולציה. כשתתעוררו, לא תזכרו דבר מכל זה ומשחק חדש יתחיל.

 

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • פיקה  ביום 29 במאי 2003 בשעה 2:46

  מה זה משנה אם אני בתוך מטריקס או לא, אם מחר אני לא אזכור כלום, אם אני בעצם חלק מחלום של איזה רובוט שיכור שאכל כבשה.

  כל הדברים האלה הם בסה"כ מעוררי רגשות… לא יותר מזה.
  מה שנשאר לעשות הוא להנות מהרגשות שלנו, שגם לפי המטריקס הם אותם רגשות לא משנה אם אתה בעולם המדומה או במדבר של הממשי.

  תהנו מהחיים שלכם… אם אתם מסכימים שהכל אשלייה, לפחות תשלטו בה. אחרת מישהו אחר יעשה את זה בשבילכם.

 • אנה  ביום 29 במאי 2003 בשעה 9:22

  הרעיון לא חדש, מופיע באיזה ספר מד"ב, אולי אפילו סאטירה, אני לא זוכרת איזה אבל ברגע שאמצא, אביא סימוכין.

  והנה דוגמה לאבן בלתי הגיונית בעליל, שנזקרה בברכת הסימולציה ועושה גלים:
  שרון: "צריך לצאת מהשטחים הכבושים"
  מה יותר הזוי מזה?

  אלא אם כן הוא ה- big guy שבא לשחק פה.

 • צביקה בשור  ביום 29 במאי 2003 בשעה 13:52

  מה קורה מעבר למטריקס, או למה שזה לא יהיה שאנחנו כביכול לכודים בתוכו. מה מתרחש בעולם של הכולאים? ואם עולם הצאצאים של בוסטרום עוד נגיש למחצה, כי מדובר בעולם של בני אדם, הרי שעולם המכונות של המטריקס נראה לי כמו חור שחור של סקרנות. תגידו, אתם חושבים שהמכונות האלה, בבסיס האם שלהן, גם מייצרות אומנות? השאלה הזו הורגת אותי.

 • אורי ב.  ביום 29 במאי 2003 בשעה 15:01

  אבל בעיקר של שלמה ארצי.

 • כרמל  ביום 29 במאי 2003 בשעה 15:57

  אם כבר שאלתם לדעתי האמיתית, אני לא בטוחה שתאהבו את הכיוון שאליו אקח את זה, אבל לדעתי, צביקה, אף אחד לא כולא אותנו בעולם "האמיתי", אלא דווקא כאן זה הכלא שבו הנשמה החופשית שלנו שבויה בגוף מוגבל. את המטריקס הזה יצרו צורות אנרגיה שהן הנשמות שלנו שרצו בית ספר פיזי גשמי ודחוס להתפתחות אישית. כשמתים והופכים לחלק מהשדה האנרגטי הזה נראה לי שדווקא אז מתחיל הפנאן והחופש. זה בית כלא חינוכי ואין כמוהו עוד ביקום, אז בהחלט רצוי לנצל כל רגע ולטרוף אותו עם כל החושים, כדברי פיקה.

  נ.ב. שרון אינו אחד מהשתולים במטריקס, לדעתי. הוא הגיע למעמדו לאט וקשה מדי בשביל אחד שיש לו גישה לקוד המקור, והוא אוכל יותר מדי סטייקים בשביל אחד שאמור לדעת שזה אותו קוד תוכנה כמו חסה 🙂

 • shemale  ביום 31 במאי 2003 בשעה 13:23

  טלפתיה?

 • סימה  ביום 2 בפברואר 2005 בשעה 9:18

  תעשו באתר משהו על מלך האריות 1 סימבה נלה ועוד……..

 • ללא שם  ביום 28 בספטמבר 2007 בשעה 17:16

  מזה השטויות האלה..?!!?!??!?!?!?!
  שאנשים יפסיקו כבר להפיץ ולספר את הבולשיט הזה בכל מקום.. אני מכירה סיפורים שאנשים כבר התאבדו בגלל שהם האמינו בשטיות האלה.. שילך להזדיין הדפוק שהמציא את החרא הזה טוב?!.. זה פאקינג שטויות אני הכי לא מאמינה בזה..
  תפסיקו כבר לחפור ולחפש מאיפה כולם באו ואיך נוצר העולם והכל.. מזה משנה? תחיו תחיים שלכם וזהו.
  כל הסיפורים האלה על הסימולציות והעולמות האחרים והשליטה של אנשים אחרים ממש מפחידים..
  צ א ו מהסרט אנשים איייין הוכחות לדברים האלה!!! זה לא אמיתי…!
  אם אני אהיה איזה פרופסורית חשובה גם תאמינו לי אם אני יגיד לכם שכל העולם הזה לא אמיתי ובעצם עכברים מטורפים שולטים על כל האנושות תאמינו לי!?
  פשוט חסרי חיים.. דיי עם השטויות אתם לא מבינים בכלל למה זה גורם!

%d בלוגרים אהבו את זה: