תנינים ומצות בקופסאות שימורים

כבר בפסוק א' כתוב למשה "בוא אל פרעה" מה זה בוא? למה לא "לך"? יש דורשים כי האל הבטיח למשה שהוא הולך איתו, בוא נלך יחד. הקבליסטים שקוראים את התנ"ך ברמת המאבק הפנימי אומרים: בוא אל הפרעה שבתוכך. בקבלת האר"י מאמינים כי לעשר הספירות יש תשליל, נגטיב של עשר ספירות מצד הסטרא אחרא ("הצד האחר"), הצל. כידוע הפרעונים סגדו לכוחות שונים ומצרים נחשבה למרכז עבודת כוחות האופל, ולכן נדרשו 10 המכות – כל מכה ניתצה ספירה אחרת של הצל.

זו הסיבה שלמרות שהמערכה כבר הסתיימה, עדיין ניתנה מכת בכורות הקשה, אותו מעשה נורא שהטריד את הרד"פ כל כך. לא עושים חצי עבודה, לא מגלים רחמים כלפי כוחות האופל אחרת איך יושלם התהליך שלך? יש לנתץ גם ובעיקר את ספירת הכתר של הצל. חשבו על זה כאלגוריה למאבק פנימי, אין שום הכרח להאמין שהייתה כאן גם מציאות היסטורית. (אגב, המיסטיקנים המוסלמים טוענים שרעיון הגי'האד של מוחמד גם הוא משל למאבק פנימי. חבל שלא סיפרו את זה לארגון הגי'האד האיסלאמי.)

אם כך, לפי הזוהר, משה מוזמן לשלב הזה בהתפתחות הרוחנית שבו הוא עובר בחושך שבתוכו ופוגש את המטאפורות לכוחות האופל – הנחש והתנין הגדול. כמו שנאמר בספר יחזקאל: "הנני עליך פרעה מלך מצרים, התנין הגדול הרובץ ביאורו". זוכרים את ספר בראשית, איך האל ברא תחילה את התנינים הגדולים? לא הופתעתם קצת איך לפני האדם וכל החיות כבר יש שם תנינים? ובכן אלו הם כוחות האופל. ואין יציאת מצרים אמיתית מבלי לעבור דרך זה, עד הסוף.

 זו גם הסיבה הסמלית להוראות לבני ישראל למשוך לעצמם צאן, לשחוט ולמרוח על הדלתות. את השה גם עבדו כאל במצרים ואנו סייענו כאן להכות את ספירת הכתר של הצל (זוהר חלק ב' דף לט/ב). 

פרעה מלשון עורף ומסתבר שאיבר הראיה האמיתי שלנו נמצא בעורף, כך שאולי זהו סוד החושך שעליו אמר הלובביצר: "יתפרעו כל נהוראן (כל האורות-כ.ו) וסוד התנין הגדול יתגלה". אבל נחזור לאל. הוא המכה וגם המקשה, שמכביד את ליבו של פרעה. הוא גם הטוב וגם הרע והוא מעבר לשני הכוחות הללו. זה המשחק שלו עם עצמו, שלנו עם עצמנו בצלמו ובדמותו.

בבית המדרש שלנו יש בחור מקסים בשם מעוז, שנורא נהנה לשחק עם גימטרייה והוא מצא שכדי שמשה (=345) יגיע לפרעה (=355) שבתוכו חסרות בדיוק 10 (המכות). מדליק לא?

ורק עוד דרש זוהרי קטן. פסוק מ"ב בפרק י"ב אומר: "ליל שימורים הוא לה' להוציאם מארץ מצרים הוא הלילה הזה לה' שימורים לכל בני ישראל לדורותם". מה זה ליל שימורים? לאלוהים היה לילה לבן? בני ישראל נצטוו לאכול רק טונה ותירס מקופסאות שימורים? ספר הזוהר חלק ג' דף צה/ב מסביר: ראש חודש ניסן הוא חג הפסח, הוא תמיד ליל ירח מלא שאותו מכנה הזוהר מצב שהלבנה בזיווג וכוחות הסטרא אחרא פוחתים בעולם.

אז המשמעות של ליל שימורים הוא בעצם לילה שבו אין דבר שנמצא מחוץ לזיווג, הטוב והרע מזדווגים ולזמן מה כל כולנו באור, לא הותרנו חלק מעצמנו בחושך. זוהי הזדמנות למודעות והמקור לניקיון הפסח וביעור החמץ שבקרבנו, אכילת המצות וכל דבר שאינו עשוי מקמח תופח כסמל להשטחת האגו ועוד. ברשותכם אני אשאיר את כל סיפורי הזוהר על חג הפסח שנולד כאן לפוסטים החגיגיים שיבואו עלינו לטובה בפסח.
 
שבת שלום.

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.
%d בלוגרים אהבו את זה: