הלו, דילן? דילן מקיי?

את היוזמה לבלוג-חוקר זה אנחנו חייבים למאמא וייסמן, צופת טלוויזיה כבדה עם חושים בלשיים מפותחים, שהבחינה כי כל מספרי הטלפון המחוייגים או מופיעים על הצג בסדרות וסרטים המוקרנים בטלוויזיה, מתחילים ב-555.  חיטוט אינטרנטי קצר העלה סיפור מעניין כיצד התגלגל הדבר לפני 30 שנה, שחברת Bellcore שמרה את המספרים 555-0100  עד 555-0199 לשימושה של הוליווד. כידוע, האמריקאים לא ממש מבחינים בין מציאות לפיקשן בתקשורת (לראייה, מושל קליפורניה הנוכחי) אז בהחלט ניתן לחשוש מכך שצופים יתקשרו להטריד אנשים מהישוב בזמן שהם מפנטזים על שיחה עם כוכבי המסך שלהם.

בחור אמריקאי משועמם אחד אף הגדיל ואסף באתר אינטרנט את מספרי הטלפון שניתנו בסרטי קולנוע וסדרות. ניתן למצוא שם את המספר של הומר סימפסון, את מטה project mayhem של טיילר דירדן ממועדון קרב, את ביתו של השוטר בילי החנון מ"השוטר מבברלי הילס" וגם את אהוב הילדות שלי, דילן מקיי מ"בברלי הילס 90210". כשמתקשרים שומעים הודעה מוקלטת שהמספר מפוברק והדמויות לא אמיתיות. 

עם זאת, באוסטרליה קיימים מספרים המתחילים ב- 555 ויש סכנה שצופים אוסטרלים יטרידו אנשים מן הישוב בחפשם אחרי כוכבי פנטזיה אמריקאיים המסתתרים בבתיהם. בישראל אין מספרים המתחילים ב-555 תחת אף קידומת וגם אין טיפול מיוחד במספרי טלפון שמופיעים בקולנוע ובטלוויזיה. אם קרה פעם שפורסם באיזה סרט בורקס מספר אמיתי ואנשים התקשרו אליו, "הנתונים הללו חסויים", אומר לי דני כפרי, סמנכ"ל התאחדות ענף הקולנוע ושולח אותי למפיצים, אולי יגלו לי משהו. 

יובל מ"פורום פילם" הוא היחיד שמסכים להגיב באומרו ש"אצלנו מפברקים מספרים, אין בזה אחידות או תיאום ואני לא מכיר סיפורים מיוחדים בנושא". אבל מוחי הקודח העלה זיכרון מהסדרה התיעודית "מישהו לאהוב" של ציפי ברנד. זכרתי את הפרק בו גבר טיפוסי אלמוני נטש את הגר ינאי השווה, יצא למילואים בלי להודיע לה ודי זרק אותה. בפרק תועדו ניסיונותיה של הגר להשיגו בטלפון וראו בבירור את מספר הסלקום שחייגה. מאוחר יותר כשהיא הייתה בקניון והוא פתאום התקשר, ראו את המספר המזוהה שלו על הצג שלה וזה נמרח על כל הפריים.

הגר, יש מצב שהבחור זועם עליך בימים אלה בעקבות הטרדות טלפוניות מצופים?

"הקטע שבו אני יושבת בבית שלי ומחייגת את המספר של הבחור הוא קטע שצולם בשיטה של אילוסטרציה, שהיא לגיטימית גם בז'אנר הדוקומנטרי. זה אומר שבאמת חייגתי כך בחיים וכו', אבל הקטע הספציפי ששודר הוא קטע שצילם הצוות של ברנד בבית שלי לאחר מכן בשחזור, בדיוק מסיבה זו – מהחשש לחשוף את המספר האמיתי של הבחור. היינו מודעים היטב לבעיה של המספר שיופיע בטלוויזיה ולכן המספר שחייגתי בשחזור לא היה המספר האמיתי של אותו בחור אלא מספר סלולרי של אחד מחברי צוות הצילום, שאמר שהוא כבר לא משתמש בו. אני יכולה לספר לך שלאחר השידור, המספר הזה קיבל שיחות רבות מאוד בעיקר מנשים שרצו לכעוס על אותו בחור שעזב אותי ולנזוף בו. עד כדי כך זה הפך למטרד, שאיש הצוות החליט לבטל את המספר. אז לפחות מהניסיון הזה, אנשים בהחלט מתקשרים למספרים שמופיעים על המסך".

ובכן צופים-קוראים יקרים, עוד תעלומה שלא ידעתם בכלל שמציקה לכם באה על פתרונה ואנא, הפסיקו להתקשר לאנשים בטלוויזיה, הם לא חברים שלכם.
 
 לחשיפות נוספות בסדרת הבלוג החוקר 

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • באנדר  ביום 17 בפברואר 2004 בשעה 16:48

  בעצמו יודע היטב את ההבדל בין מציאות לקולנוע וכיצד לנצל אותו.
  בכלל הסרטים של ש' מלאים במודעות עצמית, והוא הגדיל לעשות בקלסיקה "אחרון גיבורי הפעולה". גירסת אקשן ל"שושנת היר הסגולה" שלדעתי עולה על המקור.
  בסרט מתייחס בו דמותו של ש' ישירות למספרי הטלפון הנ"ל, כשהילד מהעולם האמיתי מנסה להוכיח לו שעם כמות כזאת של מספרי טלפון יש לא יותר מרבבת תושבים בכל קליפורניה.

 • לא-אמין  ביום 24 בפברואר 2004 בשעה 12:57

  אם תחטטי בארכיון בלוגי מאשתקד (לי אין סבלנות כרגע), תמצאי פוסט על כנסיה שהצליחה להשיג מספר טלפון חדש, לאחר שהישן ישב במרכזיה שהתחילה ב-666. דובר שם גם על הסרט "ברוס כל יכול", שם המספר של יהוה היה מספר אמיתי שגרם להטרדות ברחבי ארה"ב, בין השאר של כומר שזה המספר שלו וניצל את ההזדמנות להטיף נגד הסרט ובעד אלוהים.

 • עידו לא-אמין  ביום 25 בפברואר 2004 בשעה 0:07

  שלום, אפשר לדבר עם יהוה? http://www.israblog.co.il/blogread.asp?blog=3223&blogcode=72263

  שטן לא בא, שטן גם לא מטלפן
  http://www.israblog.co.il/blogread.asp?blog=3223&blogcode=40776

%d בלוגרים אהבו את זה: