צדיק נסתר בארץ כוש

"יש סיפור בתלמוד שאני מאד אוהב: רב שואל את חברו איפה נמצא המשיח ברגע זה, ככה בימי שגרה כשהוא עדיין לא בא. החבר משיב: המשיח מחליף תחבושות למצורעים בשערי רומי. מחליף תחבושות למצורעים. איזו תשובה נפלאה." במילים האלו פתח ד"ר ריק הודס, רופא יהודי-דתי אמריקני המתגורר מזה 17 שנה באדיס אבבה, את ליל הסדר ההמוני שנערך בביתו. על הרצפה במעגל ישבו 11 בניו המאומצים של ריק, ילדים חולי סרטן, פוליו ומחלות טרופיות נדירות, שריק הציל מהרחוב ומימן להם ניתוחים בחו"ל וחינוך מקומי יקר (צפו באייטם של NBC על סיפורו של אחד הילדים). הילדים שזרו את עצמם בהתאמה בין האורחים האחרים: מתנדבים נוצרים ממרכז "אימא תרזה" באתיופיה, משפחת מורים מהודו שבאו ללמד באוניברסיטת אדיס אבבה, כמה צעירות אידיאליסטיות מהג'וינט וקומץ תרמילאים ישראליים ששהו באותה עת באתיופיה, לרבות שפחתכם הנאמנה.

הבית של ריק כשר-צמחוני וזה קונספט שקשה לאתיופים להתרגל אליו. התושב הזר המכונה "פאראנג'י", הוא תמיד עשיר ומי שיש לו כסף יכול להרשות לעצמו לאכול בשר. הצמחונים הם העניים. ידידיו המקומיים של ריק מתקשים להבין את הצמחונות שלו כאידיאולוגיה. על קערת הסדר, במקום של הזרוע, הוא הציב ציור של שוק עוף. היין בושל בבית משיכר צימוקים ואת החרוסת אלתרו שתיים מהתרמילאיות מתערובת של אגוזים, מלונים ומנגו.

הסדר התנהל כהלכתו לפרטי פרטים, בעברית ובאנגלית, והמשיך עד סוף ההגדה גם אחרי האוכל. הבנים של ריק ששולטים כבר טוב יותר באנגלית הכינו הצגה על יציאת מצרים שבה ככבו משה, אהרון ו… הנביא מוחמד, ואני ניסיתי ללמד את הקהל לשיר את "חד גדייא" על מקצב הדיסקו-רגאיי של "ramaya" (אפריק סימון, 1975). כשהגיע הזמן למצוא את האפיקומן, חלק מהילדים חזרו עם רפליקות מאולתרות, "אפיקומן מזויף" מחצאי מצות אחרות. זה הזכיר לי את סיפורו של ארון הברית באתיופיה: בכל כנסיה אורתודוכסית במדינה יש העתק של הארון ובאקסום, היכן שנטען כי מושבו של הארון המקורי, יש לפחות 200 רפליקות שלו כדי לבלבל את האויב… (פרטים נוספים בסיפור נפרד).

צדיק נסתר? ד"ר ריק הודס

אני מכירה לא מעט אנשים שמעורבים בפעילות הומניטרית, לוחמים למען אחרים, תורמים בגלוי או בסתר, ולעיתים יוצאים מגדרם עבור אדם אחד שנגע לליבם. אבל אני לא מכירה אף אדם שפתח את הבית שלו ואת חייו הפרטיים בפני ילדי הרחוב החולים של אדיס אבבה.

כשהסתבר שהילדים זכאים לניתוחים חיוניים בחינם בארה"ב רק אם הם מאומצים ע"י אזרח אמריקני, ריק החל לאמץ את הילדים ללא היסוס ולא עשה זאת כצעד בירוקרטי בלבד: כל הילדים גרים בביתו המרווח בשכונה טובה קרוב לשדה התעופה של אדיס והולכים לבתי ספר פרטיים יוקרתיים. אם המשיח מחליף תחבושות למצורעים בשערי רומי, נראה לי שאני יודעת את כתובתו של לפחות אחד מאותם ל"ו צדיקים אלמוניים, אשר בזכותם ממשיך להתקיים העולם.

שבועיים מאוחר יותר, חלפנו שוב באדיס אבבה וקפצנו לקבלת שבת אצל ריק והילדים. את השבת קיבלנו בשירת "שלום עליכם מלאכי השלום" בחברת שני במאי סרטים דוקומנטאריים על אפריקה מבריטניה ומיפן. אין זר שמבקר באדיס אבבה, לא הבדל  דת מין וגזע, שיפסח על שבת או יום טוב בחברת משפחת הגברים העליזה הזו.

בין אורחי העבר היו בונו וכריס טאקר כמו גם רמטכ"ל ארה"ב, בעת שהיו בביקורים רשמיים באתיופיה. ד"ר ריק מעורב בכל פעילות הומניטרית הקשורה לאתיופיה, בייחוד אם שורשיה אמריקאיים או ישראליים/יהודיים ובהדרגה הוא הופך עצמו למרכז תרבותי וכתובת חמה למטיילים ישראלים המעטים שפוקדים את אתיופיה, בהיעדר בית חב"ד מקומי. 

בימים אלו ריק נמצא בישראל, מעביר באוניברסיטת בן גוריון סמינר על מחלות טרופיות ומנסה לארגן סיבוב שני ליוזמת עבר מקורית שלו: הטסה לאתיופיה של משלחת מנתחי לב מתנדבים לשבוע של ניתוחים לילדים חולים. אם אתם מעוניינים לסייע או סתם עוברים בסביבה ורוצים לבקר, ריק ישמח לשמוע מכם. ואם אתם סקרנים לדעת איך זה לתרמל באתיופיה, משרידי הממלכות המדבריות המסתוריות ועד לשבטים המרתקים ביותר באפריקה, סבלנות, סדרת סיפורים ותמונות תיפרס כאן בקרוב. 

המשך סיפורי הטיול באתיופיה:

עבדו הממהר והליידי-בוייז של אפריקה

מלכת שבא וארון הברית בין קמלוט לפטרה

שאריות אינג'רה ומקיאטו

סודותיה של אתיופיה: מסע לאקסום פורסם ב"חיים אחרים"

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • שאלת תם  ביום 16 במאי 2005 בשעה 10:36

  if its too good to be true, it ain't true.

 • הרשע  ביום 16 במאי 2005 בשעה 11:11

  ממה הוא מתפרנס?
  בלי ציניות – אכן למד-ווניק, אך נוח יותר לצדיק כשהוא עשיר, לא?

 • שפי  ביום 16 במאי 2005 בשעה 13:07

  אני מעדיף את הגירסה-האמירה הנפוצה באזור מאה-שערים בי-ם, שעל-פיה בימים אלה ממש המשיח מקבץ נדבות בשוק מחנה יהודה. הגירסה-האמירה שאת מביאה היא נוצרית במהותה, אם חושבים על זה.

 • כרמל  ביום 16 במאי 2005 בשעה 16:42

  גם אנחנו שאלנו את עצמנו ממה הוא מתפרנס, במיוחד אחרי שהוא סיפר לנו שהוא סרב להצעה להיות הרופא של האו"ם באיזור. נראה ששווה לעשות איתו איזה ראיון עומק פעם אבל הוא איש יקר ביותר.

 • שאלת תם  ביום 17 במאי 2005 בשעה 15:39

  לחולי איידס זה מאד מקובל ומכניס כל החברות מחפשות מחקרים בשטח. לא נעים להעלות השערות גסות, בעיקר ביחס לצדיקים. אבל עם ישראל ידוע ציניות הוא.
  לשפי, יאללה צא כבר מהקשקוש הזה שלך, מה אתה מומחה לדתות ? או חבר ב"יד לאחים" כזו שטחיות לא ראיתי הרבה זמן.

 • סתם אחד  ביום 18 בפברואר 2008 בשעה 14:19

  אתם אומרים צדיק נסתר בכוש\אתיופיה.. החבר של הרב לא הזכיר שום ארץ כוש.

%d בלוגרים אהבו את זה: