יצא לאור חופשי

חזרתי לפני כשעה מארוע השקה אינטימי של הספר הראשון בעולם שיצא ברישיון קוד פתוח של creative commons. הספר "נולדו חופשיים", פרי עטו של אורי עידן, יועץ תוכנה ופעיל קוד פתוח ישראלי; הוא סיפור התבגרות עתידני שבמרכזו גיבורה נשית, הגדלה בעולם של תוכנה חופשית וחופש חברתי.

אורי עידן והספר

מלבד העלילה והמסרים שנראים מעניינים, מדובר בפיסת היסטוריה קטנה: קוד חופשי רלוונטי בעיקר לתוכנות, מוצרים בלתי מוחשיים שאנשים רבים נוטלים חלק בפיתוחם.

בעוד שעל כל ספר בעולם כתוב "כל הזכויות שמורות למחבר ולהוצאה ואין לצלם לשכפל או להעתיק לא חלקים ממנו ולא את כולו ולא באופן אלקטרוני" וכו'; ספרו של עידן הוא הספר הראשון בעולם שעל כריכתו כתוב "מותר להפיץ ולהעתיק חלקים מספר זה או את כולו תוך מתן הקרדיט למחבר ולהוצאה" והדבר מוסדר במסגרת הרשיונות של creative commons.

בנוסף, הספר נכתב בעזרתם של מספר מחברים בקהילת הקוד הפתוח, למרות שאורי הוא המחבר המרכזי. ממש כמו בפורמט פרוייקטי תוכנה של קוד פתוח.

מבחינת ההיסטוריה של אמצעי התקשורת מדובר בנקודת ציון מרתקת שמחילה את כלליו של העידן הדיגיטלי על מוצר מוחשי ומסורתי שהביא מלכתחילה להיווצרותו של תחום זכויות היוצרים. זהו הניסיון המוחשי הראשון "לשחרר" אותנו מזכויות יוצרים בצורה כזו.

עידן סיפר שבמצרים העתיקה הומצא כבר הקיטור וסוד זה ירד עם החרטומים לקבר. מאות רבות חלפו עד שהקיטור נתגלה מחדש. במציאות שבה כל קוד מקור מוגן בזכויות יוצרים וקיים מונופול על הידע, צריך ליצור מאפס ולהמציא את הגלגל בכל פעם מחדש. אם הכל פתוח ודבר נבנה על דבר קיימת קידמה ויצירתיות אדירה ומי יודע איפה היינו היום.

עמותת "המקור" והחוג למשפטים באוניברסיטת חיפה היו מעורבים בהליך שקשור להסדרת רישיון ספר זה, ובשבוע הבא אני ויובל דרור ועוד כמה אנשים מעניינים משתתפים בערב עיון בחוג למשפטים של אוניברסיטת ת"א בנושא הכתיבה בעידן הדיגיטלי, כטריגר לסטודנטים למשפטים לעסוק בצורך להתייחס אחרת לדיני זכויות היוצרים. מעניינים, הזעזועים הקטנים האלה. זה גרם לי לחשוב האם ספרו של עידן הוא אכן הספר החופשי הראשון או שמא זה דווקא התנ"ך, שמשוייך לאלוהים, שזה מעין שם שמאחד את סך כל היצירה האנושית ולמעלה מזה, לכולנו מותר להעתיק ולצטט ולהשתמש ואפילו רצוי… מעניין לחשוב על זה ככה.

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • לי עברון-ועקנין  ביום 27 בדצמבר 2005 בשעה 14:17

  ואיך הספר?

 • ישי  ביום 27 בדצמבר 2005 בשעה 14:20

  אהלן! האם ערב זה פתוח לקהל? אם כן, את יכולה לפרסם קצת פרטים (שעה, מקום, סדר יום וכו')? תודה.

 • חנן כהן  ביום 27 בדצמבר 2005 בשעה 15:11

  אולי "הקתדרלה והבזאר" היה הספר הראשון בעברית בקוד פתוח?

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3005690,00.html

 • כרמל  ביום 27 בדצמבר 2005 בשעה 22:31

  ובכן ישנם ספרים אחרים שאינם בהכרח בנושא קוד חופשי אך מופצים ברשת ברשות המחבר. ספר זה הוא הראשון שהוא פיזי וזכויות היוצרים שלו שונות. הקתדרלה והבזאר בעותק הפיזי מוגן בזכויות יוצרים כמו כל ספר אחר. קריאטיב קומונס אמרו לאורי עידן שהוא הספר הפיזי הראשון שמשתמש ברישיון שלהם.

  לי – הכתיבה בוסרית אבל העלילה מגניבה ומעוררת מחשבה, בעיקר על החסרונות והסכנות במצב של מונופול מיקרוסופטי על העולם.

  ישי אין לי מושג אם זה פתוח לקהל אבל זה ביום חמישי הבא (ינואר) בשש בערב איפה שהוא באונ' ת"א. שלח לי מייל ואודיע לך אם אפשר לבוא.

 • mina kuttner  ביום 29 בדצמבר 2005 בשעה 21:12

  Dear Carmel

  I definitely support the free information system. However, it will be morally correct (ethical) and helpful to science, if the copier will indicate the source that he uses for his writings. There are authors whose sole income is writing, and copies of their ideas, without acknowledging the source, could be damaging to them: ether to authors who publish their work digitally, or to the ones who use the more traditional form (hard copy).
  A comment regarding the invention of steam as a source of energy: the Egyptians’ knowledge was not forgotten because of “copy rights” but because the skill of writing was not common at the time.
  All the best,
  Mina, and congratulations to Ori!

  Dr. M. Kuttner
  15 Scott Dr.
  Richmond Hill
  Ontario/Cabada
  L4C 6V5

 • אילן  ביום 3 בינואר 2006 בשעה 19:46

  אני ראיתי ספר שיצא לאור לפני כחמש שנים והיה כתוב בו כך: יש לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או לקלוט בכל אמצעי אלקטרוני אופטי או מכני או אחר, כל חלק שהוא מספר זה. (איזוביה, חנה חיים, 2000)

  אבל אין ספק שזה לא קוד פתוח.

 • כרמל  ביום 3 בינואר 2006 בשעה 22:30

  אמר לי שעל כל מני ספרי קודש כתוב שרצוי להעתיק ולשכפל ולצלם וכאלה. אבל כנראה שבאופן רשמי זו הפעם הראשונה שניתן לזה סוג של רישיון, שזה כן מעוגן ברמה מסויימת של זכויות יוצרים אבל בהתייחסות אחרת לגמרי לרעיון הזה.

%d בלוגרים אהבו את זה: