דרושים: מהנדס סביבות מחייה במנהיג חמאס עם ראש כחול

אחד היישומים המוצלחים והנפלאים שקשורים למרכיבי התיאוריה האינטגראלית של קן וילבר, היא ה"spiral dynamics" שפיתחו הפרופסורים קלייר גרייבס ודון בק. בק מסתובב עד היום בעולם ומלמד את הספירלה ככלי עבודה, הן בארגונים והן בקרב ממשלות באזורי סכסוך. הארגון של בק יעץ לממשל בארה"ב בעבר והיה אחד המתווכים המרכזיים שסייעו בסיום שלטון האפרטהייד בדרום אפריקה. כל זאת באמצעות תיאוריה פשוטה וססגונית שמאפשרת לכל הצדדים להבין את הפרספקטיבה שלהם בקונטקסט של פרספקטיבות אחרות ולגזור מכך צעדים מעשיים.

בתקופה הקרובה בק לקח אותנו (הסכסוך הישראלי-פלסטיני) כפרוייקט. הוא נמצא כרגע בארץ עם אחת העוזרות שלו, אלזה, ממוצא לבנוני, שמבקרת כאן לראשונה ועוזרת בדו שיח עם הצד הפלסטיני. מחר הוא מעביר בבית ציוני אמריקה הרצאה לאנשים שכבר בקיאים בספירלה, הוא בעיקר נפגש עם מנהיגים ולומד את הנושא, אבל במאי הוא יחזור לכאן לתת סמינר מלא בן יומיים ללמד את הכלי ולנתח את המצב לעומק עבור כל מי שמעוניין להכיר את הרעיון וזה מומלץ מאד מאד, פשוט פוקח עיניים, חזית הפילוסופיה העולמית. גם לפוליטיקה, גם לעסקים, גם לפסיכולוגיה האישית, אינטגראלי, הוליסטי, מקסים.

ד"ר דון בק (עם העיתון) והרב גפני בדיאלוג

לפני כמה שעות חזרתי מפגישה אישית עם בק שנערכה בביתו של הרב גפני לקומץ מתלמידי בית המדרש שלנו שלומד את התיאוריה האינטגרלית כחלק מהשיח של היהדות עם הפילוסופיה העולמית. המפגש היה מרתק. אפשר לקרוא כאן על רגל אחת קצת על הספירלה בעברית, אבל אני לא אשגע אתכם עם צבעים וזה עכשיו…

דיברנו בגדול על כך שארה"ב וממשלת ישראל פועלות מתודעה "כתומה" של דמוקרטיה, גלובליזציה, קפיטליזם וכו', והערכים הללו לא מוצאים בסיס משותף עם תודעות שערכים אחרים חשובים להן. התודעות הללו גם בטוחות שהערכים שלהן בסיסיים ומשחררים ומספיק להגיד עיראק כדי להבין שהעניין יותר מורכב. אבל הספירלה אינה פשטנית, זה לא סתם הליך של גישור אלא באמת עניין של רמת תודעה, פרספקטיבה, הרמנויטיקה… ובק כבר הוכיח את יכולתו להושיב מנהיגי זולו ואירופאים עשירים לשולחן אחד ולצאת עם תוצאות.

בדרום אפריקה האפרטהייד לא היה הבעיה זה היה רק עוד סימפטום שלה, אומר לנו בק. כולם חשבו שזה סיפור של פער כלכלי, עניין בן-גזעי אבל היה שם עומק של ניתוק ברמות תודעה שבק ידע איך לגשת אליו. סוגי השסעים האחרים מתחלפים כל הזמן והבעיות חוזרות. היום בדרום אפריקה יש שחורים עשירים מאד כבר מהדור של המתעשרים החדשים והפער הכלכלי נותר בעינו למרות שעכשיו הוא כבר לא גזעי. הסיפור לא היה בכלל בכל המקומות שאנחנו מחפשים אותם בדרך כלל ומי יודע, אולי גם אצלנו הבטחון והפיצוצים וכל זה, ארץ ישראל השלמה שכל אחד רוצה, אולי זה רק ביטוי לפער עמוק יותר בקוד המקור שבק מסוגל להביא אותנו לפתחו? שני הצדדים מעגנים את כל הסיפור הזה במיתוסים דתיים אז אולי ניגש ישר לשורשים?

אני לא יודעת אם אתם קולטים ככה על רגל אחת מה ההבדל בין העניין הזה לתיווך או גישור, בק מתעקש בתוקף שאינו מתווך שלום, "אני מהנדס סביבות, אני פשוט משנה את תנאי החיים", הוא אומר. גלגלנו שם רעיונות מרתקים על כך שהמרחק בין החלק החילוני רציונאלי ואפילו שמאלני שלנו מהחמאס הוא בלתי ניתן לגישור, אבל דווקא מנהיגים דתיים עם ראש בריא ופתוח יסתדרו שם מצויין כי הם מבינים זה את זה באותה רמת תודעה ויש לטפח אנשי דת עמוקים ומתונים בשני הצדדים וליצור שיח בין שתי הרמות הללו שמיוצגות ע"י הצבע הכחול בספירלה. גפני דיבר על ערך הכבוד שמאד חשוב בתרבות הערבית ושאם היו משקיעים קצת כסף במחסומים ולצד הבדיקות הקפדניות היו מחלקים שתיה קרה ועוגות ודואגים לתא סגור כזה שאפשר לחפש על אב לא לעיני ילדיו באופן שישפיל אותו – ייתכן שרק מעצם ההתייחסות לערך הזה, הכל היה קצת אחרת.

אלזה (הלבנונית) סיפרה שהיא מנצחת על פרוייקט של קידוד הקוראן לפי רמות תודעה על מנת להצליח ללמד פרשנויות אלטרנטיביות ולפתוח ראש לאנשים, לא על ידי ערכים זרים להם אלא מתוך המסורת שלהם עצמה. יש לנו עניין בזה כי זה מה שאנחנו עושים בבית חדש עם היהדות בעזרת הקבלה והחסידות, מדברים עם כל רמה מעומק קוד המקור של המקום שלנו. זה המקום שממנו יבוא שיח אמיתי כשערכים אחרים פשוט לא נפגשים אלה עם אלה.

היה מרתק, מאד ממליצה לקרוא את הלינקים ולעקוב אחרי פעילותו של בק כאן. אני אהיה בסמינר שלו במאי ומקווה לראותכם. בינתיים, אפרופו דרום אפריקה, אני טסה לשם בעוד כמה שעות לסמינר לימודי מרתק וקצת לטייל. המשך יבוא.

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

  • נרי בר-און  ביום 27 במאי 2007 בשעה 12:26

    עברה כבר יותר משנה.

    הראש הכחול של גאפני נחשף והאיש כבל לא ביננו.

    אבל גם הפעילות של דון ואלזה במזרח התיכון מתקדמת. מאז החלה הפעילות הקימה קבוצת פלסטינים את הפעילות לבניית פלסטין – BuildPalestine.org

    בנוסף ד"ר בק נפגש עם קבוצה מהחמאס וגורמים פוליטיים בצד הפלסטיני (ראו את הבלוג והתמונות) והמיזםנתמך על ידי אנשי עסקים ממקסיקו וארה"ב – לא יהודים לא ערבים אלה אנשים עם כסף ושאר רוח.

%d בלוגרים אהבו את זה: