פופ-אופרה: איל דיבו

ליום ההולדת ה-61 שלה, אימא ביקשה שאקח אותה לאירופה להופעה של il divo, שכשמה כן היא, להקת דיוות ממין זכר, מבית היוצר של סיימון קוואל (אמריקן אידול) שיצר ז'אנר עולמי חדש: פופ-אופרה. אימא שלי עברה רגרסיה לגיל 12 ברגע שנתקלה בקליפ שלהם בערוץ המוסיקה הרוסי וקנתה ברשת כל מוצר שהם אי פעם הפיקו מדיסק ועד כובע.

הרעיון גאוני, יש להודות: ארבעה זמרי אופרה מעולים עם פרצופים של דוגמני תחתוני יוקרה, שרים שירי פופ ידועים, דופקים דואטים עם טוני ברקסטון וסלין דיון ומשווים לכל להיט פופ נופך דרמטי, גדול מהחיים, של אופרה. הרביעייה הזו ממלאה אצטדיונים, פתחה את המונדיאל האחרון וגוררת תופעת הערצה מטורפת ברחבי העולם ורק אצלנו בפרובינציה אף אחד לא שמע עליהם.

איזה מן דבר זה בכלל פופ אופרה? זה לקחת בכוח את שרידי התרבות הגבוהה ולגרור אותה לביבי המסחריות. אדורנו היה מתאבד. אבל אמא שלי מצפצפת על התרבות הגבוהה. כשסחבו אותה בגיל 8 לאופרה ברומניה, היא התעוררה רק בסופי ההופעות, כשהזמרים היו משתעשעים בביצועים של שירי פופ נאפוליטניים.

"אני אוהבת לשמוע קולות גדולים בשירים קטנים" היא אמרה לי והרגשתי שהמשפט שלה מבטא אמת עמוקה של התקופה שלנו, של ערי אירופה המיתולוגיות, שזיכרונות של חיים גדולים מהחיים, מרחפים בחלל החיים הקטנים שלהן. אבל בננוטכנולוגיה כמו בקבלה: קטן יותר הוא גם עוצמתי יותר. החיים הקטנים הם האמת, הם הנקודה.

בסופו של דבר ערכה של מוסיקה, ערכו של כל דבר למעשה, נמדד במישור הסובייקטיבי. הרי מוסיקה אינה קטגוריה אינטלקטואלית, זהו תדר. השאלה היחידה שיש היא מה עושה לך את זה, מה מנגן על נימיך. החוויה שלך הופכת כל אמת מידה אחרת ללא רלוונטית.

כשגילינו במקרה שMana, להקת הרוק האהובה עלי בעולם, מופיעה בברצלונה יומיים לאחר ההופעה של il divo בפריז, היה ברור שאנחנו יוצאות לדרך המוזרה הזו, של 2 הופעות ב-5 ימים, אם ובת משני דורות של מוסיקה אחרת לגמרי, ואשר מגלות דמיון רק באופן שבו פניהן מוארות למשמע המוסיקה, כל אחת והמוסיקה שלה, שאינה מוכרת כלל בארצנו הקטנטונת ופותחת אותנו ממעמקי הנפש, לאופקים חדשים.

בדיוטי פרי רכשתי גם מצלמת וידיאו קטנה. הייתה לי תחושה שזה חומר טוב לדוקו ואכן כך היה.

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • באנדר  ביום 28 ביוני 2007 בשעה 22:24

  לאחרונה שמעתי תאוריה מענינת, שיש לה קשר לעם הנבחר

 • כרמל  ביום 28 ביוני 2007 בשעה 22:37

  כלומר מאנה זה מן מהתנ"ך אבל השם נבחר יותר בשם המשמעות הפולינזית שלו כ"אנרגיות חיוביות". אני מבינה שאתה מצטרף למועדון המעריצים? מחכה למייל.

 • באנדר  ביום 28 ביוני 2007 בשעה 23:39

  שמוכן לקבל אותי
  😉

 • אילנה  ביום 29 ביוני 2007 בשעה 17:52

  תודה! אהבתי כל צליל.

 • mai  ביום 10 ביולי 2007 בשעה 13:31

  ואהבתי את ההגדרה של אמא שלך "קולות גדולים ששרים שירים קטנים" 🙂

  mai

%d בלוגרים אהבו את זה: