להציל את הבית

תודה לשי על הלינק הזה לסרט המרהיב והחשוב הזה שמספר בצורה פשוטה ומנקודת מבט רחבה מאד את הסיפור שלנו כאנושות ואיך כל כך מהר הגענו למצב שהאדמה כורעת תחתינו. המצב אקוטי, הרבה מעבר להתנהגות האישית החסכנית של כל אחד מאיתנו. גם אם נתחייב לחיות בפשטות הגדולה ביותר הזמינה לנו, אין לנו ברירה, זה הבסיס של הכלכלה שלנו וללא קריסה מוחלטת אף אחד לא יחשוב איך לשנות את זה. גם סכנת קריסה לא מספיקה לאף אחד כדי להפסיק את זה. גם מי שדואג לסביבה ממשיך לחיות בשאננות הזו שמזמן שברה ימינה ממעגל החיים המאוזן של הטבע.

בספר המעולה "ישמעאל" של דניאל קווין, יש דימוי מדהים למצב האנושות: לפני שגילינו את חוקי האווירודינמיקה, המון אנשים בנו דאונים ומסוקים וניסו לעוף. הם המריאו מצוקים ופידלו בהתלהבות והיו בטוחים שהם עפים אבל הם בעצם היו בדרך למטה ובסוף קרסו כי חוקי האווירודינמיקה עוד לא התגלו והם לא הבינו שהם בכלל לא יודעים איך לעוף, הם רק באשליה כזו עד שהם נופלים. אז אותו הדבר אנחנו: התעלמנו מחוקי הטבע, אנחנו לא מכירים אותם. בטבע יש איזון, אף אחד לא משתלט על כל שרשרת המזון – אריות לא שומרים איילות במקרר, זוכרים? ואנחנו עכשיו כמו הטייסים בדאונים הללו, מפדלים בכיף ומשכנעים את עצמנו שאנחנו עפים. חברת שפע, גלובליזציה, עולמות וירטואליים… אבל המציאות היא שהאינטרנט אינו וירטואלי כלל, הגאוגרפיה שלו חומרית מאד, בצורת חוות שרתים ענקיות באזורים מבודדים שיוצרות זיהום תעשייתי שווה ערך לתעשיית התעופה כולה. קראתי את הנתון הזה פעם, מצטערת שאין לי לינק מדוייק.

האמת היא שמאז ומעולם ועד עצם היום הזה, אנחנו תלויים לחלוטין במים, בחקלאות, במצב הרוח של סערות הים, השבר הסורי אפריקאי והחיידק המסתורי העצבני הבא.   אנחנו מעלימים עין, חונקים את עצמנו וחונקים את הבית שלנו. התודעה שלנו פשוט לא מספיק ערה, לא מספיק רחבה. 'להלחם על הבית' מתפרש אצל רוב האנשים כבניין שהם חיים בו ולא ככדור הארץ. איכות הסביבה נתפסת כמותרות, אנשים באמת ובתמים מאמינים שמלחמות דת פוליטיקה וטריטוריה חשובות יותר. אבל האמת היא ששום דבר לא חשוב יותר. ולפעמים אני חושבת שהמחלות הסופניות והמלחמות האכזריות הם תגובת נגד של הטבע, שאמא אדמה מחסלת אותנו כמו שאנחנו מחסלים מזיקים וטפילים אחרים. זה מה שאנחנו, טפיל. וגם מי שערני מספיק הוא חסר אונים, אין לאן ללכת כי הכלכלה הנוכחית שולטת בכל המשאבים הללו. אני לא יודעת אם אפשר להוציא את עצמנו מהכלל בכלל בעידן של תלות גלובלית. באופן פרדוכסלי אנחנו הופכים כל כך תלויים זה בזה בעולם שיהיה קל מאד לאמא אדמה להפיל את כולנו באפקט דומינו כשממש ימאס לה. אוטוטו.

ואם זה לא כואב לכם, תשתמשו בזה כמדד כמה אתם מנותקים מהמציאות, כמה העולמות הסימבוליים שהאדם המציא נראים לכם חשובים יותר והטבע הבסיסי הפך לאוטומאט שהפסקתם להבחין בו. העיוורון הזה יהיה המחיר הכי יקר שהאנושות תשלם והמלחמה/מחלה האכזרית ביותר תהיה משחק ילדים ליד זה. זו הישרדות, זה הבסיס של פירמידת הצרכים של מאסלו. וזה כל כך הבסיס שזה הופך שקוף לנו. זה בסיס כל כך רחב שהוא רחב מכדי שנראה אותו, אנחנו הרי לא רואים ממטר משהו שהוא מחוץ לרקטום שלנו.

אבל הסרט מסתיים בצורה אופטימית, יש מגמות שינוי בעולם. רק לא מרגישים אותה כאן, בארץ הזאת, שבה הממשלה מטומטמת מספיק כדי לדחות חוק אנרגיה מתחדשת ללא כל נימוק. מצד שני, אנחנו לא כל כך חשובים בקנה מידה גלובלי. אנחנו רק חושבים את עצמנו כאלה, כבני אדם.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • חנה בית הלחמי  ביום 16 ביוני 2009 בשעה 23:54

  כבר משלמת, כמדומני. בהיררכיה ברורה: נשים יותר מגברים, ילדים יותר משניהם.

 • אחת מהצפון  ביום 17 ביוני 2009 בשעה 2:11

  לגבי הפסקה האחרונה שלך בקשר לממשלה ולהחלטות תמוהות הנה לינק לאתר מטריד:
  http://www.meshanim.com/flayers.htm
  תסתכלי על המצגת בנושא ההפלרה.
  אגב, באתר "באופן טבעי" יש ויכוח גדול על האתר של חנן כהן (לא רלוונטי,נדמה לי) אחרי שחנן טען שלא מומלץ להעביר את הסרטון הלאה. חנן הגיע לויכוח כדי לנמק את הצעתו אבל לא ממש שיכנע. בכל אופן, אזרחים רדומים בארץ מתחילים להתעורר משנת הדובים, אני רואה את זה בכל מקום אז תהיי אופטימית(ותמשיכי לכתוב על זה).

 • יובל  ביום 17 ביוני 2009 בשעה 6:16

  לא ראיתי עוד את הסרט כולו אבל אני חייב לא להסכים שרק הממשלה שלך מטומטמת.
  גם פה בצד הדרומי של הכדור הממשלה לא מתחייבת לשום הפחתה של פליטת פחמן ולא ממש עושה צעדים ירוקים.
  אז לא להתלהם ולחשוב שכל העולם יפה יותר.
  יש עוד סרטון נחמד ואמריקאי משהו שנקרא סיפור הדברים
  כתבתי על זה פוסט
  http://www.yuvalararat.com/2009/05/over-commercialism-the-reason/

 • מייק  ביום 17 ביוני 2009 בשעה 8:48

  איכשהו את תמיד תדחפי לכל מקום את הגירסה הפאתטית והמתבכיינת שלך לפמיניזם. לא משנה אם זו רשימה על הפגיעה באקולוגיה הגלובלית או על גידול האורז בבורמה. העיקר שיאללה, שעוד מישהו יראה שאת מכריזה שנשים הן עם מסכן וחנה בית הלחמי מתייצבת בחזית כדי להילחם למענן נגד הגברים הנצלנים והמגעילים.

  לא נמאס לך מהקשקשת הבלתי נלאית הזאת?

 • גלי  ביום 17 ביוני 2009 בשעה 8:50

  אל גור.
  באשר לישמעאל ולמה שכתבת:
  "לפני שגילינו את חוקי האווירודינמיקה, המון אנשים בנו דאונים ומסוקים וניסו לעוף".
  זה קרה במקביל: בנית כלי הטיס השונים הייתה חלק מהתהליך של גילוי החוקים.
  ההיסטוריה של התעופה היא מורכבת: יש את ברנולי ותיאורטיקנים (אם אפשר לקרוא לזה כך) שהביאו לפריצת דרך ואילו לאונרדו דה וינצ'י הביט על הציפורים, בנה מכונות טיסה (אדם + מכונה) ודאונים שנפלו כולם וככה גם גילה חוקים. היו עוד שניסו את מזלם וגם קידמו את התעופה, והיו אחרים שלא קדמו דבר.
  לגבי אמת מטרידה של אל גור. גם זו סוגייה מאוד מורכבת. אני פעם פרסמתי על זה כתבה.
  המדענים חלוקים ביניהם היום האם ההתחממות הגלובאלית והתופעות הגלובאליות בכדור הארץ הן תוצאה של מעשי ידי אדם או האם זו מחזורות של הטבע שלאדם יש מעט קשר אליה. יש תופעות גלובאליות שיתכן שהן מתרחשות בגלל סיבות אחרות, שקשוררות בטבע עצמו. או שיתכן והן מתרחשות בגלל תהליכים שאנחנו האנשים כאן על כדור הארץ מאיצים אותם. וממש יש ויכוח בנושא, והוגשו על כך דו"חות לאו"ם על ידי מדענים ידועי שם. ואל גור או מי מטעמו אפילו הועמד למשפט בבריטניה על הסתה בגלל סרטו אמת מטרידה. הסוגיה היא מאוד מורכבת ואם את אמת רוצה להכנס לזה את צריכה לקרוא המון מחקרים סותרים בנושא.

 • הזוייה  ביום 17 ביוני 2009 בשעה 9:12

  אם איכות הסביבה שמפטפטת לאיטה לתּוֹדָעָה של כולם
  מדוע היא מתאימה לעשירים בלבד: חנויות טבע קסטל שמוכרות מזון אורגני, המכונית של שי אגסי.

  אני חוששת שהבעיה היא שאנשים אנוכיים, כולל אותי. כל אחד דואג לחלקת האלוהים הקטנה שלו.
  לא מזמן קראתי על מישהי שמצפצפת על האיסור לחסוך במים בגינה בטוענה שזו הגינה שלי ודווקא אני אבזבז מים. שכך נשאלת השאלה מה נעשה עם הררי המילים הנכתבות על הבעיה האֶקוֹלוֹגִית אם כל אחד בחלקת האלוהים הקטנה שלו, לא נוקט בשום צעד למזער אותה. הרי אנחנו ממשיכים לצרוך מחשבים, משרדים וארגונים חדשים נפתחים ושרתים זוללי אֶנֶרְגְּיָה מוצבים בהם. ומטוסים נבנים, ושואבים מהאדמה כל מיני דברים כדי שיהיה לנו איכשהו להמשיך את הקִדְמָה הארורה הזו. שהביאה אותנו לשנות האלפיים שהם טכנולוגיות, ולא כפי שהיה בתקופת הָאָדָם הַקַּדְמוֹן או קום המדינה. שהסתפקו בטוּרִיָּה שהרסה לאנשים את היד והג ומעדר, במקום בטרקטור פולט עשן.

  נ.ב תודה על ההמלצה שלך על car2go זה משרת אותי יופי: ) עד שבכל זאת אקנה רכב.

 • אחת מהצפון  ביום 17 ביוני 2009 בשעה 10:54

  נכון שהמדענים חלוקים בענין הסיבות המהותיות לשינויי האקלים, אבל זה עדיין לא אומר שהם חלוקים על כך שאנחנו מזהמים את עצמנו ואת כדור הארץ. כבר בדקו מה קורה לאשפה אורגנית במזבלה כשהיא סגורה בשקית, וגם חקרו את נזקי ההדברה, הנפט וכו'. את, כאזרחית מן השורה, כבר מודעת לכל זה והשאלה היא אם את מחכה שהמדענים יפסיקו להיות חלוקים לפני שתתחילי לצמצם את נזקייך.

 • כרמל  ביום 17 ביוני 2009 בשעה 11:10

  אני חוששת שלקרוא עשרות מחקרים בנושא ולחפש מי באמת אשם או אשם חלקית לא יקדם אותי ואולי אפילו יטה אותי מלהבחין באמת פשוטה: המין שלי הוא המין היחיד על כדור הארץ שלא השתלב בטבע אלא חשב שהוא מעליו וניסה לשלוט בו. ואם קורה משהו בכדור הארץ שהוא תוצאה של הפרת האיזון הזה, לא אכפת לי להוכיח את זה מדעית, השכל הישר מורה שהמין שלי דפק את זה ואולי כדאי לו לשוב להתעניין באופן שבו הדברים עובדים בטבע. חוקי האווירודינמיקה היום שם מאז ומתמיד, פשוט לא ידענו אותם, היינו צריכים לגלות אותם בניסוי וטעייה. חוקי הטבע פרושים בפנינו אבל אנחנו מתעלמים מהם וחושבים שאנחנו טובים יותר ושעם הטכנולוגיה שלנו נעשה לנו טבע אחר.היהירות הזו פשוט מגוכחת ואין לי מה לעשות, נולדתי לתוך זה, זה בסיס החיים, אני אל יכולה לשרוד מבלי להכניס לפה משהו שהוא תוצר של כל זה. זה ממש חוסר אונים.

 • גלי  ביום 17 ביוני 2009 בשעה 21:31

  בסרטו התעלם מכך שאין קשר בין עליית רכוז גז דו תחמוצת הפחמן באטמוספירה לבין התחממות גלובאלית.
  קודם תקראי את זה:
  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%AA%D7%A8%D7%9E%D7%99%D7%AA_%D7%94%D7%92%D7%93%D7%95%D7%9C%D7%94_%D7%A9%D7%9C_%D7%94%D7%94%D7%AA%D7%97%D7%9E%D7%9E%D7%95%D7%AA_%D7%94%D7%A2%D7%95%D7%9C%D7%9E%D7%99%D7%AA
  הנה מחקר מדעי:

  יש ללחוץ כדי לגשת אל robinson.pdf


  וסרט שבו המדענים מסבירים זאת:
  http://www.garagetv.be/video-galerij/blancostemrecht/The_Great_Global_Warming_Swindle_Documentary_Film.aspx
  כל הטוען כי הגורמים להתחממות כדור הארץ הם אך ורק מעשה ידי אדם, מטעה וטועה.
  והנה דו"ח מדע שהוגש לאו"ם:
  Scientists to the UN: Attempts to Control the Climate are Futile
  full list of signatories provided at end of article
  December 13, 2007

  Source:
  The National Post
  His Excellency Ban Ki-Moon

  Secretary-General, United Nations

  New York, N.Y.

  Dear Mr. Secretary-General,

  Re: UN climate conference taking the World in entirely the wrong direction

  It is not possible to stop climate change, a natural phenomenon that has affected humanity through the ages. Geological, archaeological, oral and written histories all attest to the dramatic challenges posed to past societies from unanticipated changes in temperature, precipitation, winds and other climatic variables. We therefore need to equip nations to become resilient to the full range of these natural phenomena by promoting economic growth and wealth generation.

  The United Nations Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) has issued increasingly alarming conclusions about the climatic influences of human-produced carbon dioxide (CO2), a non-polluting gas that is essential to plant photosynthesis. While we understand the evidence that has led them to view CO2 emissions as harmful, the IPCC's conclusions are quite inadequate as justification for implementing policies that will markedly diminish future prosperity. In particular, it is not established that it is possible to significantly alter global climate through cuts in human greenhouse gas emissions. On top of which, because attempts to cut emissions will slow development, the current UN approach of CO2 reduction is likely to increase human suffering from future climate change rather than to decrease it.

  The IPCC Summaries for Policy Makers are the most widely read IPCC reports amongst politicians and non-scientists and are the basis for most climate change policy formulation. Yet these Summaries are prepared by a relatively small core writing team with the final drafts approved line-by-line

  by ­government ­representatives. The great ­majority of IPCC contributors and ­reviewers, and the tens of thousands of other scientists who are qualified to comment on these matters, are not involved in the preparation of these documents. The summaries therefore cannot properly be represented as a consensus view among experts.

  Contrary to the impression left by the IPCC Summary reports:

  z Recent observations of phenomena such as glacial retreats, sea-level rise and the migration of temperature-sensitive species are not evidence for abnormal climate change, for none of these changes has been shown to lie outside the bounds of known natural variability.

  z The average rate of warming of 0.1 to 0. 2 degrees Celsius per decade recorded by satellites during the late 20th century falls within known natural rates of warming and cooling over the last 10,000 years.

  z Leading scientists, including some senior IPCC representatives, acknowledge that today's computer models cannot predict climate. Consistent with this, and despite computer projections of temperature rises, there has been no net global warming since 1998. That the current temperature plateau follows a late 20th-century period of warming is consistent with the continuation today of natural multi-decadal or millennial climate cycling.

  In stark contrast to the often repeated assertion that the science of climate change is "settled," significant new peer-reviewed research has cast even more doubt on the hypothesis of dangerous human-caused global warming. But because IPCC working groups were generally instructed (see http://ipcc-wg1.ucar.edu/wg1/docs/wg1_timetable_2006-08-14.pdf) to consider work published only through May, 2005, these important findings are not included in their reports; i.e., the IPCC assessment reports are already materially outdated.

  The UN climate conference in Bali has been planned to take the world along a path of severe CO2 restrictions, ignoring the lessons apparent from the failure of the Kyoto Protocol, the chaotic nature of the European CO2 trading market, and the ineffectiveness of other costly initiatives to curb greenhouse gas emissions. Balanced cost/benefit analyses provide no support for the introduction of global measures to cap and reduce energy consumption for the purpose of restricting CO2 emissions. Furthermore, it is irrational to apply the "precautionary principle" because many scientists recognize that both climatic coolings and warmings are realistic possibilities over the medium-term future.

  The current UN focus on "fighting climate change," as illustrated in the Nov. 27 UN Development Programme's Human Development Report, is distracting governments from adapting to the threat of inevitable natural climate changes, whatever forms they may take. National and international planning for such changes is needed, with a focus on helping our most vulnerable citizens adapt to conditions that lie ahead. Attempts to prevent global climate change from occurring are ultimately futile, and constitute a tragic misallocation of resources that would be better spent on humanity's real and pressing problems.

  Yours faithfully,

  Don Aitkin, PhD, Professor, social scientist, retired vice-chancellor and president, University of Canberra, Australia

  William J.R. Alexander, PhD, Professor Emeritus, Dept. of Civil and Biosystems Engineering, University of Pretoria, South Africa; Member, UN Scientific and Technical Committee on Natural Disasters, 1994-2000

  Bjarne Andresen, PhD, physicist, Professor, The Niels Bohr Institute, University of Copenhagen, Denmark

  Geoff L. Austin, PhD, FNZIP, FRSNZ, Professor, Dept. of Physics, University of Auckland, New Zealand

  Timothy F. Ball, PhD, environmental consultant, former climatology professor, University of Winnipeg

  Ernst-Georg Beck, Dipl. Biol., Biologist, Merian-Schule Freiburg, Germany

  Sonja A. Boehmer-Christiansen, PhD, Reader, Dept. of Geography, Hull University, U.K.; Editor, Energy & Environment journal

  Chris C. Borel, PhD, remote sensing scientist, U.S.

  Reid A. Bryson, PhD, DSc, DEngr, UNE P. Global 500 Laureate; Senior Scientist, Center for Climatic Research; Emeritus Professor of Meteorology, of Geography, and of Environmental Studies, University of Wisconsin

  Dan Carruthers, M.Sc., wildlife biology consultant specializing in animal ecology in Arctic and Subarctic regions, Alberta

  R.M. Carter, PhD, Professor, Marine Geophysical Laboratory, James Cook University, Townsville, Australia

  Ian D. Clark, PhD, Professor, isotope hydrogeology and paleoclimatology, Dept. of Earth Sciences, University of Ottawa

  Richard S. Courtney, PhD, climate and atmospheric science consultant, IPCC expert reviewer, U.K.

  Willem de Lange, PhD, Dept. of Earth and Ocean Sciences, School of Science and Engineering, Waikato University, New Zealand

  David Deming, PhD (Geophysics), Associate Professor, College of Arts and Sciences, University of Oklahoma

  Freeman J. Dyson, PhD, Emeritus Professor of Physics, Institute for Advanced Studies, Princeton, N.J.

  Don J. Easterbrook, PhD, Emeritus Professor of Geology, Western Washington University

  Lance Endersbee, Emeritus Professor, former dean of Engineering and Pro-Vice Chancellor of Monasy University, Australia

  Hans Erren, Doctorandus, geophysicist and climate specialist, Sittard, The Netherlands

  Robert H. Essenhigh, PhD, E.G. Bailey Professor of Energy Conversion, Dept. of Mechanical Engineering, The Ohio State University

  Christopher Essex, PhD, Professor of Applied Mathematics and Associate Director of the Program in Theoretical Physics, University of Western Ontario

  David Evans, PhD, mathematician, carbon accountant, computer and electrical engineer and head of ‘Science Speak,' Australia

  William Evans, PhD, editor, American Midland Naturalist; Dept. of Biological Sciences, University of Notre Dame

  Stewart Franks, PhD, Professor, Hydroclimatologist, University of Newcastle, Australia

  R. W. Gauldie, PhD, Research Professor, Hawai'i Institute of Geophysics and Planetology, School of Ocean Earth Sciences and Technology, University of Hawai'i at Manoa

  Lee C. Gerhard, PhD, Senior Scientist Emeritus, University of Kansas; former director and state geologist, Kansas Geological Survey

  Gerhard Gerlich, Professor for Mathematical and Theoretical Physics, Institut für Mathematische Physik der TU Braunschweig, Germany

  Albrecht Glatzle, PhD, sc.agr., Agro-Biologist and Gerente ejecutivo, INTTAS, Paraguay

  Fred Goldberg, PhD, Adjunct Professor, Royal Institute of Technology, Mechanical Engineering, Stockholm, Sweden

  Vincent Gray, PhD, expert reviewer for the IPCC and author of The Greenhouse Delusion: A Critique of ‘Climate Change 2001, Wellington, New Zealand

  William M. Gray, Professor Emeritus, Dept. of Atmospheric Science, Colorado State University and Head of the Tropical Meteorology Project

  Howard Hayden, PhD, Emeritus Professor of Physics, University of Connecticut

  Louis Hissink MSc, M.A.I.G., editor, AIG News, and consulting geologist, Perth, Western Australia

  Craig D. Idso, PhD, Chairman, Center for the Study of Carbon Dioxide and Global Change, Arizona

  Sherwood B. Idso, PhD, President, Center for the Study of Carbon Dioxide and Global Change, AZ, USA

  Andrei Illarionov, PhD, Senior Fellow, Center for Global Liberty and Prosperity; founder and director of the Institute of Economic Analysis

  Zbigniew Jaworowski, PhD, physicist, Chairman – Scientific Council of Central Laboratory for Radiological Protection, Warsaw, Poland

  Jon Jenkins, PhD, MD, computer modelling – virology, NSW, Australia

  Wibjorn Karlen, PhD, Emeritus Professor, Dept. of Physical Geography and Quaternary Geology, Stockholm University, Sweden

  Olavi Kärner, Ph.D., Research Associate, Dept. of Atmospheric Physics, Institute of Astrophysics and Atmospheric Physics, Toravere, Estonia

  Joel M. Kauffman, PhD, Emeritus Professor of Chemistry, University of the Sciences in Philadelphia

  David Kear, PhD, FRSNZ, CMG, geologist, former Director-General of NZ Dept. of Scientific & Industrial Research, New Zealand

  Madhav Khandekar, PhD, former research scientist, Environment Canada; editor, Climate Research (2003-05); editorial board member, Natural Hazards; IPCC expert reviewer 2007

  William Kininmonth M.Sc., M.Admin., former head of Australia's National Climate Centre and a consultant to the World Meteorological organization's Commission for Climatology Jan J.H. Kop, MSc Ceng FICE (Civil Engineer Fellow of the Institution of Civil Engineers), Emeritus Prof. of Public Health Engineering, Technical University Delft, The Netherlands

  Prof. R.W.J. Kouffeld, Emeritus Professor, Energy Conversion, Delft University of Technology, The Netherlands

  Salomon Kroonenberg, PhD, Professor, Dept. of Geotechnology, Delft University of Technology, The Netherlands

  Hans H.J. Labohm, PhD, economist, former advisor to the executive board, Clingendael Institute (The Netherlands Institute of International Relations), The Netherlands

  The Rt. Hon. Lord Lawson of Blaby, economist; Chairman of the Central Europe Trust; former Chancellor of the Exchequer, U.K.

  Douglas Leahey, PhD, meteorologist and air-quality consultant, Calgary

  David R. Legates, PhD, Director, Center for Climatic Research, University of Delaware

  Marcel Leroux, PhD, Professor Emeritus of Climatology, University of Lyon, France; former director of Laboratory of Climatology, Risks and Environment, CNRS

  Bryan Leyland, International Climate Science Coalition, consultant and power engineer, Auckland, New Zealand

  William Lindqvist, PhD, independent consulting geologist, Calif.

  Richard S. Lindzen, PhD, Alfred P. Sloan Professor of Meteorology, Dept. of Earth, Atmospheric and Planetary Sciences, Massachusetts Institute of Technology

  A.J. Tom van Loon, PhD, Professor of Geology (Quaternary Geology), Adam Mickiewicz University, Poznan, Poland; former President of the European Association of Science Editors

  Anthony R. Lupo, PhD, Associate Professor of Atmospheric Science, Dept. of Soil, Environmental, and Atmospheric Science, University of Missouri-Columbia

  Richard Mackey, PhD, Statistician, Australia

  Horst Malberg, PhD, Professor for Meteorology and Climatology, Institut für Meteorologie, Berlin, Germany

  John Maunder, PhD, Climatologist, former President of the Commission for Climatology of the World Meteorological Organization (89-97), New Zealand

  Alister McFarquhar, PhD, international economy, Downing College, Cambridge, U.K.

  Ross McKitrick, PhD, Associate Professor, Dept. of Economics, University of Guelph

  John McLean, PhD, climate data analyst, computer scientist, Australia

  Owen McShane, PhD, economist, head of the International Climate Science Coalition; Director, Centre for Resource Management Studies, New Zealand

  Fred Michel, PhD, Director, Institute of Environmental Sciences and Associate Professor of Earth Sciences, Carleton University

  Frank Milne, PhD, Professor, Dept. of Economics, Queen's University

  Asmunn Moene, PhD, former head of the Forecasting Centre, Meteorological Institute, Norway

  Alan Moran, PhD, Energy Economist, Director of the IPA's Deregulation Unit, Australia

  Nils-Axel Morner, PhD, Emeritus Professor of Paleogeophysics & Geodynamics, Stockholm University, Sweden

  Lubos Motl, PhD, Physicist, former Harvard string theorist, Charles University, Prague, Czech Republic

  John Nicol, PhD, Professor Emeritus of Physics, James Cook University, Australia

  David Nowell, M.Sc., Fellow of the Royal Meteorological Society, former chairman of the NATO Meteorological Group, Ottawa

  James J. O'Brien, PhD, Professor Emeritus, Meteorology and Oceanography, Florida State University

  Cliff Ollier, PhD, Professor Emeritus (Geology), Research Fellow, University of Western Australia

  Garth W. Paltridge, PhD, atmospheric physicist, Emeritus Professor and former Director of the Institute of Antarctic and Southern Ocean Studies, University of Tasmania, Australia

  R. Timothy Patterson, PhD, Professor, Dept. of Earth Sciences (paleoclimatology), Carleton University

  Al Pekarek, PhD, Associate Professor of Geology, Earth and Atmospheric Sciences Dept., St. Cloud State University, Minnesota

  Ian Plimer, PhD, Professor of Geology, School of Earth and Environmental Sciences, University of Adelaide and Emeritus Professor of Earth Sciences, University of Melbourne, Australia

  Brian Pratt, PhD, Professor of Geology, Sedimentology, University of Saskatchewan

  Harry N.A. Priem, PhD, Emeritus Professor of Planetary Geology and Isotope Geophysics, Utrecht University; former director of the Netherlands Institute for Isotope Geosciences

  Alex Robson, PhD, Economics, Australian National University Colonel F.P.M. Rombouts, Branch Chief – Safety, Quality and Environment, Royal Netherland Air Force

  R.G. Roper, PhD, Professor Emeritus of Atmospheric Sciences, School of Earth and Atmospheric Sciences, Georgia Institute of Technology

  Arthur Rorsch, PhD, Emeritus Professor, Molecular Genetics, Leiden University, The Netherlands

  Rob Scagel, M.Sc., forest microclimate specialist, principal consultant, Pacific Phytometric Consultants, B.C.

  Tom V. Segalstad, PhD, (Geology/Geochemistry), Head of the Geological Museum and Associate Professor of Resource and Environmental Geology, University of Oslo, Norway

  Gary D. Sharp, PhD, Center for Climate/Ocean Resources Study, Salinas, CA

  S. Fred Singer, PhD, Professor Emeritus of Environmental Sciences, University of Virginia and former director Weather Satellite Service

  L. Graham Smith, PhD, Associate Professor, Dept. of Geography, University of Western Ontario

  Roy W. Spencer, PhD, climatologist, Principal Research Scientist, Earth System Science Center, The University of Alabama, Huntsville

  Peter Stilbs, TeknD, Professor of Physical Chemistry, Research Leader, School of Chemical Science and Engineering, KTH (Royal Institute of Technology), Stockholm, Sweden

  Hendrik Tennekes, PhD, former director of research, Royal Netherlands Meteorological Institute

  Dick Thoenes, PhD, Emeritus Professor of Chemical Engineering, Eindhoven University of Technology, The Netherlands

  Brian G Valentine, PhD, PE (Chem.), Technology Manager – Industrial Energy Efficiency, Adjunct Associate Professor of Engineering Science, University of Maryland at College Park; Dept of Energy, Washington, DC

  Gerrit J. van der Lingen, PhD, geologist and paleoclimatologist, climate change consultant, Geoscience Research and Investigations, New Zealand

  Len Walker, PhD, Power Engineering, Australia

  Edward J. Wegman, PhD, Department of Computational and Data Sciences, George Mason University, Virginia

  Stephan Wilksch, PhD, Professor for Innovation and Technology Management, Production Management and Logistics, University of Technolgy and Economics Berlin, Germany

  Boris Winterhalter, PhD, senior marine researcher (retired), Geological Survey of Finland, former professor in marine geology, University of Helsinki, Finland

  David E. Wojick, PhD, P.Eng., energy consultant, Virginia

  Raphael Wust, PhD, Lecturer, Marine Geology/Sedimentology, James Cook University, Australia

  A. Zichichi, PhD, President of the World Federation of Scientists, Geneva, Switzerland; Emeritus Professor of Advanced Physics, University of Bologna, Italy

 • כרמל  ביום 17 ביוני 2009 בשעה 21:52

  יכולת לוותר על הבבליוגרפיה זה מאד מאריך את התגובה ומקשה על אנשים להמשיך לקרוא את מה שמתחת. זה לא משנה את המצב שאני מדברת עליו, אני לא מדברת ספציפית על אם אנחנו אשמים או לא אשמים או אמשים חלקית בהתחממות הגלובלית. אנחנו חיים בצורה מנוגדת לטבע ומנסים לשלוט בו במקום להשתלב בו. אין צורך במחקרים כדי לדעת את זה. זה לבדו נזק בלתי הפיך לכדור הארץ ולבריאה כולה. ואי אפשר לטשטש את רגשי האשם עם בבליוגרפיה.

 • תמר  ביום 28 ביוני 2009 בשעה 2:41

  מגביר את האהבה לכדור הארץ הנדיר שלנו שהוא ישות חיה ונושמת
  כך אני רואה את הבית הגלובלי שלנו
  אהבה ולא ההשרדות בלבד היא הכוח העוצמתי שיחבר אותנו לתובנה הנכונה של יצירת חיים בהרמוניה
  עם העולם שלנו טכנואמפטיה
  כדור הארץ הוא המשכו של הגוף הזערורי שלנו

  ואני ממשיכה לראות את הסרט

  תודה כרמל ותודה שי……..

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: